На головну    Усі новини

3 грудня - 120 років від дня народження українського письменника Андрія Головка

Народився Андрій Васильович Головко 3 грудня 1887р. в с. Юрки на Полтавщині в заможній селянській родині.

У 1905 — 1908 рр. навчався у сільській школі, спробував сам складати вірші (російською мовою). Навчаючись у Кременчуцькому реальному училищі (1908 — 1914), мріяв про власну літературну працю. У 1912р. під впливом "Кобзаря" почав писати вірші українською мовою.Коли навчання вже фактично було закінчено і за родинним рішенням Головко мав скінчити ще один, додатковий, клас, який давав право на вчительську роботу, його несподівано виключили з училища за участь в таємному товаристві "Юнацька спілка" та за писання віршів українською мовою, вміщуваних у рукописному учнівському журналі "Рідна мова". Жив якийсь час на хуторі Поділ, куди переїхали батьки. Тоді ж спробував писати прозу (автобіографічна повість "З-за хмари"). Під час імперіалістичної війни вступає до Чугуївського училища прапорщиків, і після проходження короткого курсу навчання навесні 1915-го потрапляє на фронт. Брав участь у боях під Рава-Руською, дістав поранення.

Після 1917-го працює в школі, волосним інструктором з позашкільної освіти. У січні 1919р. в Кременчуцькому видавництві "Маяк" вийшла поетична збірка Головка "Самоцвіти" (17 віршів). Працюючи в місцевій кременчуцькій газеті, він друкує у ній в перші місяці 1919р. кілька уривків з розпочатої повісті "У дикому танку. (З часів німецької окупації)", але цей твір лишився незавершеним.Загальне визнання і популярність здобув Головко дитячими оповіданнями та повістями про сільську молодь. Оповідання "Дівчинка з шляху" (1922), "Товариші" (1923), "Пилипко" (1923) склали першу прозову збірку А. Головка "Дівчинка з шляху", що вийшла у Харкові 1925p.

Найбільший успіх серед тогочасних творів А. Головка випав на долю оповідань "Пилипко" і "Червона хустина" (друга редакція 1957р.), які були опубліковані 1924р. і стали хрестоматійними.Восени 1926-го письменник готувався до "запису тексту" завершеного на той час в творчій уяві роману "Бур'ян". Вже в кінці 1927р. на республіканському конкурсі до 10-річчя Жовтня книга була удостоєна ювілейної премії. З'явилися переклади російською, білоруською, а пізніше — німецькою, угорською, польською та чеською мовами.

Спробував А. Головко свої сили також в кіно. Написав кіноповість "Скиба Іван" (1934) і на замовлення Одеської та Київської кіностудій два кіносценарії — "Митько Лелюк" (1936 — 1937) та "Літа молодії" (1940).Під час війни був спочатку військовим кореспондентом авіаційної дивізійної газети, потім — кореспондентом газети ЦК КП(б)У "Комуніст" ("Радянська Україна"), а з липня 1943р. працював у фронтовій газеті " 1942р. в Уфі вийшла збірка нарисів "Бойові епізоди" (твори "Бойовий екіпаж", "Капітан Чайка", "Снайпер Максим Бриксін" та ін., вміщувані раніше у фронтових газетах).З кінця 40-х років основною роботою А. Головка стала праця над "Артемом Гармашем". Роман у нинішньому його вигляді складається з трьох книг (частин). Перша з них вийшла друком у 1951р. (із змінами і доповненнями — в 1954р.); друга — в 1960р. (кількома розділами доповнена 1962р.); у трьох книгах роман опублікований 1971р. (з доповненням — в 1972р.). Письменник розпочав також четверту книгу роману, обмірковував сюжетні ходи п'ятої книги. Та їм уже не судилося побачити світ.