На головну    Усі новини

7 квітня – 180 років від дня народження Володимира Шашкевича





180 років тому, 7 квітня 1839 року, у Маркіяна Шашкевича народився син, якого назвали Володимиром. Молодший Шашкевич намагався продовжити справу свого батька. Він став поетом й одним із діячів народовського руху в Галичині.

У 1851–1859 рр. Володимир Шашкевич навчався у Львові в гімназії, а 1861 року вступив на правничий відділ Львівського університету ім. Франца І. Молодий гімназист писав вірші, які вперше були опубліковані в літературному альманасі "Зоря Галицька" у 1860 році.

4 січня 1862 року Володимир Шашкевич читав свою поезію на урочистостях з нагоди створення касинового товариства "Руська бесіда". Цей вірш з приміткою "Нехай и ваші люде знають, які гарні вірші у насъ виголошуются" переслав професор Львівського університету Яків Головацький до Санкт-Перебурга, де його надрукували у липні того року в українському часописі "Основа".В.Шашкевич став також членом заснованого 1868 року товариства "Просвіта", для якого він редагував читанки для народу. З вересня 1872 р. став Шашкевич фінансовим урядником у Тернополі, а з лютого 1874 р. – в Коломиї. Відтак його перевели до Тарнова в західній частині Королівства Ґаліції та Володимирії. Разом з ним їздила його мати. Львівський історик Остап Середа писав про В.Шашкевича: "Його суспільні погляди та літературні смаки сформувалися під впливом творів Т.Шевченка, П.Куліша, Г.Квітки-Основ’яненка. Особливе значення мала зустріч влітку 1861 р. з одеським студентом, учасником похорону Шевченка, Володимиром Бернатовичем, що був проїздом у Львові. Про неї В.Шашкевич згодом згадував так: "В моїй піддашній кімнаті я тоді уперше приймав так дорогого гостя – гостя з України. Закликавши Данила Танячкевича і других молодят, ми з несказанною розкошею слухали оповідань про Україну, Київську громаду, про Шевченка, Куліша, Костомарова, Марка Вовчка і т. д. і т. д. Нам росло серце в грудях, і наші надії становились чим раз то сміліші".

Після переходу на пенсію В.Шашкевич повернувся 1883 року до Львова, де й помер 16 лютого 1885 року. Мати пережила свого сина на 11 років. Померла Юлія Шашкевич з Крушинських 4 жовтня 1896 року. Її поховали біля Маркіяна Шашкевича на Личаківському цвинтарі у Львові. До цієї могили перепоховали 1908 року прах Володимира Шашкевича.