На головну    Усі новини

23 серпня – День Державного Прапора України


Коженукраїнець повинен знати історію й походження державних символів своєї держави. Прапор – полотно одного або декількох кольорів, символ суверенності країни. Знамена в пошані з давніх часів. Жителі Київської Русі просто обожнювали свої стяги. Нести прапор завжди обирали сильних та мужніхчоловіків, що повинні були тримати символ на полі бою.

Державний Прапор України синьо-жовтий. Кольорова гамма походить від символів Галицького королівства скандинавського «коріння». У Конституції точно визначено й розміри прапору – 2:3.У Київській Русіпереважали білі, блакитні, рідше – жовті кольори стягів. Найчастіше використовувався червоний. Тільки в 13-14 століттях там почали з’являтися знамена чотирикутної форми, до цього часу були лише трикутно-клиновидні.

У 18 столітті запорізькікзаки використовували для своїхсимволів синє полотно, на якому жовтим кольором були нанесені хрести, образи святих, зображення зброї тощо. Ці ж кольори найчастіше можна помітити в одязі козацтва за часів Національної Визвольної війни, потім у гайдамаків – часи Коліївщини. У 18 столітті все частіше й частіше синьо-жовті кольори починають домінувати у церковних речах, побуті тощо.

Прапор Руської землі був переважно червоним із золотим тризубом - двозубом, а хорогва Галицько-Волинського князівства - відповідно до кольорів свого герба - блакитна (синя) із золотим левом, з такими стягами галицькі полки брали участь у Грюнвальдськійбитві 1410 року.Поєднання кольорів жовтого і синього може трактуватися багатозначно: це і поєднання символів життя - золотого сонця у синьому космосі, це і чисте, мирне безхмарне небо, що простягнулося над жовтим кольором хлібного лану - символом мирної праці і достатку.

Центральна Рада 1918 року утвердила синьо-жовтий стяг як символ Української Республіки за ініціативою МихайлаГрушевського. За часів гетьмана Скоропадського колір з жовто-синього змінили на синьо-жовтий.

Нині український національний синьо-жовтий прапор є державним прапором України. Впродовж історичних звершень він ставав символом боротьби за національні й соціальні права українського народу. Серце кожного українця завмирає при підйомі національного прапору. Державний прапор як символ країни є втіленям національної єдності, честі та гідності, традицій державотворення, історії та сьогодення. Під ним українці йшли до проголошення самостійної України, до перемоги. Це прапор миролюбства. Святкування Дня Державного Прапора Україні спрямовано вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежноїУкраїни, виховання поваги громадян до державнихсимволів України.

У ньому втілені віковічні прагнення до миру, праця, краса та багатство рідної землі. Синій здавна символізує чисте, мирне небо, а жовтий — символ праці і достатку — це колір хлібного лану. Проте є і інші означення. Жовтий і синій кольори є поєднанням головних символів життя — золотого сонця у синьому космосі.


Переглянути відео…