На головну    Усі новини

19 травня - День вишиванки


У культурі практично будь-якого народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. Вишиванка - яскравий приклад і підтвердження цьому. Історія вишиванки своїми витоками сягає в незапам’ятні часи. Ще за свідченням знаменитого давньогрецького історика, географа і мандрівника Геродота, елементами вишиванки був прикрашений одяг скіфів, які проживали в наших землях в період VIII ст. до н. е. - IV ст. н. е. Знаменитий арабський мандрівник X ст. у своїх розповідях також згадує про русів, які носили вишитий одяг. У ході сучасних досліджень, наприклад, на Черкащині були знайдені срібні бляшки з фігурками чоловіків, датування знахідок VI ст., дослідження яких показали ідентичність елементів одягу і орнаменту вишивки українського народного костюма XVIII-XIX століть.

Традиція відзначати День вишиванки народилася в Чернівцях. Авторами ідеї цього свята є студенти Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича У такий спосіб українці намагаються зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого одягу. Дата проведення заходів святкувань щороку відбувається в третій четвер травня.У третій четвер травня, в будній день, всі городяни тут одночасно приходять на роботу або навчання в національному одязі.

Вишиванка - національна святиня, бо символізує собою і несе в собі духовне багатство, високу мудрість і традиційний зв'язок багатьох поколінь-зв'язок, що не переривається віками. Вишиванку передають з роду в рід, зберігають як безцінну реліквію. За формою - це біла вишита сорочка, виготовлена з лляного чи конопляного полотна домашньої роботи.

Вона - символ здоров'я і краси, щасливої долі і родинної пам'яті, любові і вірності. Візерунок на вишиванці залежить від того, кому вона призначається: батькові чи братові, нареченому чи другові, парубку чи одруженому - кожному вручалась вишита сорочка з візерунком відповідної символіки.

Характерно і показово: символіка новітніх українських вишиванок у своїх образах збігається з орнаментами давніх трипільських часів. В цьому - спадкоємність наших культурних виявів.

Вишиванка - це й оберіг людини від лихого ока та злих духів.

Це свято об’єднує українців незалежно від їх статі, соціального статусу, віросповідання або політичних поглядів. Його мета – зберегти споконвічні народні традиції створення і носіння національної вишитого одягу. До свята краще за все підготуватись заздалегідь, придбавши для себе та для всіх членів сім’ї національне вбрання.

Переглянути відео…