Banner

17 листопада - Міжнародний день студентів

Міжнародний день студента є офіційною пам’ятною датою ООН, яка щороку відзначається 17 листопада. Сьогодні у багатьох університетах День студента відзначають у інших числах, нівелюючи його первісний зміст. У цьому випадку акцент зазвичай робиться на культурний обмін між студентами з різних країн, студентських культмасових заходах, спортивних змаганнях тощо. Звідки ж взялася ця дата – 17 листопада, і яке її первісне значення?


Міжнародний день студентів

Походження дати.Наприкінці 1939 року нацистська окупаційна влада в Чехословаччині (на той час – Протекторат Богемія і Моравія) придушили демонстрацію в Празі, яку проводили студенти медичного факультету Карлового університету. Демонстрація відбулася 28 жовтня на честь річниці незалежності Чехословацької республіки. Під час цієї демонстрації студент Ян Оплетал був поранений і 11 листопада помер від ран. 15 листопада його тіло мало бути перевезене з Праги додому в Моравію. Похоронна процесія складалася з тисяч студентів, які перетворили цю подію в антинацистську демонстрацію. Однак, це призвело до різких заходів з боку нацистів, зокрема штурму Празького університету. Окупанти закрили всі чеські вищі навчальні заклади, понад 1200 студентів потрапили до концентраційних таборів. 17 листопада дев'ять студентів і викладачів було страчено без суду та слідства. На згадку про це дата 17 листопада була обрана в якості Міжнародного дня студентів.

Перше відзначення. День студента був вперше відзначений 17 листопада 1941 року в Лондоні Міжнародною студентською радою (у якій, на той час, було багато студентів-біженців), що було погоджено із Західними союзниками (частиною Антигітлерівської коаліції). Ця традиція була продовжена і наступником Ради – Міжнародним союзом студентів, який разом з Європейською студентською радою та іншими громадськими організаціями пролобіювали визнання цього дня офіційною пам’ятною датою ООН.

Греція. 17 листопада 1973 року настала кульмінація повстання Афінської політехніки проти грецької військової хунти, яка закінчилась насильницьким розгоном та розгромленням воріт університету за допомогою танка. Студенти Афінської політехніки оголосили страйк 14 листопада. Вони забарикадувалися і, зібравши радіостанцію з лабораторного обладнання, почали вести мовлення на все місто Афіни. Їхні трансляції мали демократичне спрямування і виступали проти хунти, яка була при владі. Незабаром до них приєдналися тисячі співвітчизників. Проте, тоді їм не вдалося досягти мети. У ніч на 17 листопада танк AMX 30 розгоромив забарикадовані ворота політехніки. Згідно даних офіційного розслідування, яке низка експертів ставить під сумнів, обійшлося без людських жертв, проте кілка чоловік було серйозно поранено. Сьогодні 17 листопада є одним із офіційних свят грецьких студентів.

Знову Чехія. У 1989 році незалежні студентські лідери спільно з Соціалістичним союзом молоді організували масову демонстрацію для відзначення Міжнародного дня студента. 50-ий день студента давав можливість висловити невдоволення комуністичною партією Чехословаччини. Те, що починалося як мирний захід, перетворилося на кінець дня у акт насильства. Велика кількість учасників була побита поліцією та представниками інших силових структур. У демонстрації брало участь 15000 осіб. Після розгону демонстрації на бруківці залишилась лежати людина – нібито студент, а насправді – замаскований агент спецслужб. Проте, чутки про студента, який загинув через жорстокість поліції, викликали ефект, якого аж ніяк не сподівалися комуністи. Тієї ж ночі студенти та актори театру домовилися про страйк. Почалися масові заворушення. Таким чином, події, пов’язані з відзначенням Міжнародного дня студента, стали каталізатором Оксамитової революції у Чехословаччині. День демократії та боротьби за свободу відзначається сьогодні як офіційне свято і у Чехії, і у Словаччині.

Сьогодення. Після падіння Берлінської стіни та прогресивної кризи в середовищі Міжнародної студентської ради, відзначення 17-го листопада проводилося лише у кількох країнах без будь-якої міжнародної координації. Проте, під час проведення Світового соціального форуму в Мумбаї, Індія, у 2004 році, низка міжнародних та національних молодіжних організацій вирішила здійснити “перезапуск” свята і провести заходи на глобальному рівні. Того року студентський рух отримав відчутний поштовх. Відзначення Міжнародного дня студента триває і донині.

Як святкують День студента в різних країнах?

Сьогодні, 17 листопада, в Україні відзначають День студента. У більшості країн світу існують свої напівтрадиційних і традиційні дні студентів. Проведемо невеликий огляд студентських свят у деяких країнах.

Чому 17 листопада?

Саме ця дата вважається Міжнародним днем студентів. Встановлена вона 17 листопада 1946 року на Всесвітньому конгресі студентів в Празі. Це свято вирішили відзначати у пам`ять чеських студентів-патріотів.

Незважаючи на те, що ця дата нагадує нам про веселощі та романтику, історія в неї сумна, сягає часів Другої світової війни. 28 жовтня 1939 року на території окупованої нацистами Чехословаччини, празькі студенти і викладачі вийшли та мітинг, аби відзначити річницю освіти країни. В результаті їх розігнали, а студента медичного факультету Яна Оплетала застрелили.Врешті, на похороні вчинили ще одну акцію протесту. Багатьох студентів заарештували. А 17 листопада есесівці оточили гуртожитки і заарештували 1200 студентів. Їх відправили в концтабір - Закзенхаузен. Дев`ятьох застрелили без причини. Потім за наказом Гітлера всі чеські виші закрили.

Перше відзначення

День студента був вперше відзначений 17 листопада 1941 року в Лондоні Міжнародною студентською радою (у якій, на той час, було багато студентів-біженців), що було погоджено із Західними союзниками (частиною Антигітлерівської коаліції). Ця традиція була продовжена і наступником Ради – Міжнародним союзом студентів, який разом з Європейською студентською радою та іншими громадськими організаціями пролобіювали визнання цього дня офіційною пам’ятною датою ООН.

Українські студенти відзначають цей день по-різному. Для когось День студента — черговий нічим не знаменний день, або просто привід повеселитися, а для когось — день символічного об`єднання, підвищення ролі студентства в громадському та політичному житті країни.

Нині, в Україні святкують два Дні студента — збігається з Міжнародним (17 листопада) і Тетянин день, день великомучениці Тетяни, святої покровительки всіх студентів (25 січня).

Ще одна студентська дата - знаменитий Тетянин день(25 січня) об`єднав в собі іменини Тетян і свято студентів Московського університету. Дочка знатного римлянина Тетяна таємно прийняла християнство. Вона була страчена в 226 році після того, як відмовилася звернутися в язичництво. Саме у Тетянин день (25 січня 1755) імператриця Єлизавета Петрівна на прохання графа Шувалова підписала указ «Про заснування Московського університету». З тих пір Свята Тетяна вважається покровителькою студентів. З другої половини 19 століття цей день стає неофіційним студентським святом на Україну і в Росії.

Греція.Свято студентів Політехнео відзначається 7 листопада. Цей день є річницею студентських протестів 1973 року. За офіційними даними, жертв в результаті придушення студентських демонстрацій військовими не було. Але насправді сотні студентів були заарештовані, більше тисячі людей поранені та 24 людини вбито. Після відновлення демократичного уряду постраждалих в цей день студентів проголосили мучениками.

Фінляндія.Студентське свято Ваппу відзначають 1 травня. У цей день випускники ліцеїв отримують символ переходу на новий рівень дорослого життя - студентську кашкет. Свято традиційно починається 30 квітня з привітання президента країни. У Хельсінкі проходять студентські гуляння, які відкриваються покладанням на голову статуї Хавіс Аманди студентського кашкета. Попередньо голову статуї намилюють. Для статуї виготовлений спеціальний кашкет з довжиною кола 85 см.

CША.Один з найбільш веселих і масштабних свят проводиться в Гарвардському університеті кожен лютий. Театралізовані свята «Hasty Pudding» названі на честь страви, яку традиційно приносили на збори студентського клубу з 1795 року. Це свято проводиться у формі карнавалу з костюмованим парадом. У ньому беруть участь тільки чоловіки, які виконують і жіночі, і чоловічі ролі. Цей звичай бере початок з тих часів, коли Гарвард був університетом виключно для хлопчиків.

Португалія.У Порто і Коїмбре в травні проходить велике студентське свято Кейма. Кейма починається опівночі гучним загальностудентським співом серенад у пам`ятника одному з португальських королів. У міському парку виступають музичні колективи. Кульмінацією свята є урочиста хода студентів через усе місто. У кожного ВУЗу власна форма. Всі учасники тримають в руках палички з пов`язаними на них стрічками (інша назва цього свята «спалювання стрічок»). По бруківці рухається яскраво прикрашена вантажна машина. У кузові сидять випускники, а першокурсники пересуваються слідом за машиною поповзом на колінах. На стадіоні проходить церковна служба, після якої урочисто спалюються стрічки кожного ВНЗ.

Бельгія.Бельгійські студенти раді будь-яким студентським святам. Початок і закінчення сесії - гарний привід для зустрічі галасливих компаній в барах!

Звичайно, це далеко не повний список студентських свят. Молодь всіх країн любить повеселитися, та й не тільки в урочисті дні. У деяких місцях свята студентів не прив`язані до певної дати. І все ж факт, що День студента відзначають у всьому світі, говорить про те, що молоді та амбіційні студенти своє свято цінують і поважають!


Міжнародний день студентівЗалишити коментар


comments powered by HyperComments