Banner









25 листопада - 205 років від дня народження Пирогова Миколи Івановича.

Народився М.І.Пирогов 13 (25) листопада 1810 року в Москві 13-ою дитиною в сім’ї дрібного службовця. Під впливом відомого лікаря свого часу, професора Мухіна Є.Й., який лікував його старшого брата від ревматизму М. Пирогов з дитинства полюбив медицину. У 14 років він вступив, а у 18 успішно закінчив навчання на медичному факультеті Московського університету.

Витримавши екзамен у професорів Петербурзької медико – хірургічної академії І.Ф.Буша і Д.М.Велланського М.І.Пирогов їде в місто Дерп (нині місто Тарту в Естонії) в інститут підготовки до професорської діяльності.

Обравши своєю спеціальністю хірургію він вчиться під керівництвом професора теоретичної і практичної хірургії, учасника Вітчизняної війни 1812 року І.П.Моєра. М.І.Пирогов плідно працює в галузі хірургії і її зв’язку з анатомією та фізіологією людини. Вже через рік медичний факультет Дерпського університету присуджує М.І.Пирогову Золоту медаль за дослідження проблем перев’язки артерій.

У 22 роки він блискуче захистив докторську дисертацію на тему "Чи є перев’язка черевної аорти при аневризмі пахової ділянки легко виконуваним і безпечним втручанням?"

Після захисту в 1835 році він їде до Німеччини і удосконалює свої знання і досвід працюючи у клініках відомих вчених.

205 років від дня народження Пирогова Миколи Івановича

Повернувшись на батьківщину він обирається професором кафедри теоретичної і практичної хірургії Дерпського університету, а потім очолює її. Студенти віддавали належне глибоким знанням Пирогова, його новим методам викладання, прагненню навчити їх науковому мисленню. Микола Іванович став улюбленцем студентів. Він займався з ними в амбулаторіях, зважаючи на важливе значення для майбутніх лікарів поліклінічних занять. Пирогов щедро ділиться своїм досвідом, написавши "Аннали хірургічного відділення клініки Дерпського університету". Він не скривав свої помилки і промахи. За його словами "без критики і аналізу немає ні справжньої науки, ні справжнього мистецтва".

У Дерпті Пирогов створив одну з найвідоміших своїх праць – "Хірургічну анатомію артеріальних стовбурів і фасцій".

М.І.Пирогов розпочав свою хірургічну діяльність у 30-ті роки 19 століття, коли операції проводилися без знечулення. Тому для полегшення страждань хворих хірурги намагалися проводити операції як найшвидше. Такі складні операції, як видалення молочної залози, каменя з сечового міхура, ампутацію стегна Пирогов виконував за півтори-три хвилини.

Під керівництвом Пирогова в Дерпті було написано і захищено 14 докторських дисертацій.

В 1841 році М.І.Пирогов обирається професором кафедри госпітальної хірургії та патологічної анатомії Петербурзької медико-хірургічної академії, починається найплідніший період його наукової і практичної діяльності. Виходять такі важливі праці, як "Повний курс прикладної анатомії людини", "Патологічна анатомія азіатської холери", "Анатомічні зображення зовнішнього вигляду і розташування органів".

У 1847 році вперше в історії світової медицини Пирогов застосував ефір як знеболювальний засіб при хірургічних операціях на полі бою (польовий госпіталь на Кавказі). При вогнепальних переломах він застосував вперше крохмальну нерухому пов’язку, а потім – гіпсову.

В 1852 році Пирогов вперше в світовій практиці здійснив нову операцію – подовження кісток гомілки при хірургічному видаленні стопи (метод кістково-пластичної операції).

Книга "Топографічна анатомія розпилів проведених на заморожених трупах" поряд з іншими увінчала ім’я М.І.Пирогова. Він був обраний членом-кореспондентом Російської академії наук. Він проводив велику наукову, педагогічну і лікарську діяльність. 158 доповідей і повідомлень зробив на засіданні гуртка "Пироговський ферейн". В Петербурзі під його керівництвом написано 10 дисертацій.

На лекції Пирогова приходили не лише студенти всіх курсів академії, а й інших навчальних закладів Петербурга.

У 1843 році Микола Іванович брав участь у відкритті медичного факультету Київського університету. З 1856 року він був попечителем Одеського навчального округу і з його ініціативи в 1865 році створено Медичний університет в м. Одеса.

М.І.Пирогов брав участь у 4-х війнах. Зокрема у Кримській 1853-1856рр., Франко-Пруській 1870р., Російсько-Турецькій 1877-1878рр. У останніх він брав участь на запрошення Міжнародного товариства Червоного Хреста. Цікавим є факт лікування героя національно-визвольного руху Італії Джузеппе Гарібальді у 1862 році, якому не змогли допомогти знані італійські, англійські лікарі. Його військово-медична діяльність відображена у праці "Начала общей военно – полевой хирургии".

Миколу Івановича Пирогова по праву вважають родоначальником військово-польової хірургії, топографічної анатомії. Його новаторські ідеї живуть та працюють і сьогодні. Його ім’я носить 2-й Московський інститут в Росії, Вінницький та Одеський медичні університети в Україні. Ім’ям Пирогова М.І. названі вулиці і парки, створено багато пам’ятників в нашій країні та в різних країнах світу. Музей-садибу Пирогова М.І. в Вишні щорічно відвідують сотні і тисячі людей. Представники 167 країн побували в музеї, понад шести мільйонів відвідувачів зафіксовано в 2003 році.

Минають роки, десятиріччя, але не зупиниться людський потік, не заросте стежка в садибу Вишня, в чудовий куточок Подільської землі, де жив і працював геніальний вчений, патріарх вітчизняної хірургії, прекрасна Людина і Громадянин Микола Іванович Пирогов.

Переглянути відео…






Залишити коментар


comments powered by HyperComments